Blog

Levandule lékařská fialová průměr květináče cca 23 cm Lavandula nakoupit u OBI

Levandule – její druhy a účinky na naše zdraví + TIPY na její využití

Petra Lyžičiarová Téma 11. března 2020 0

Levandule
 • Domů / Zahrada / Květiny / Levandule – její druhy a účinky na naše zdraví + TIPY na její využití

Levandule patří k bezpochyby k nejoblíbenějším bylinkám. Má svou charakteristickou vůni a kromě toho, že vám zkrášlí vaši zahrádku, pokud si nasadíte levanduli lékařskou, pomůže vám s více zdravotními problémy.

Pokud vás tato rostlinka zajímá a chcete se dozvědět více o tom, jaké druhy vlastně existují, a jaké má účinky a využití, přečtěte si náš článek. Najdete v něm i skvělé tipy na levandulové recepty.

Levandule – navigace v článku

Levandule

KDE SE VZALA LEVANDULE?

Levandule provází lidstvo již několik tisíc let a využívali ji již staří Egypťané, kteří používali tuto rostlinku nejen v kosmetice a při výrobě parfémů, ale i při balzamování mrtvých. Původ má v oblasti Středomoří, Středního Východu a Indie. Hojně ji používali i staří Řekové a ti ji nazývali Nardus podle syrského města Naarda. Zajímavostí je, že právě v Řecku patřila k posvátným bylinám.

LEVANDULE V ŘÍMĚ

Název, jakým je tato rostlinka dnes nazývána – tedy levandule, pochází z latinského slova lavare, což znamená mýt se. Právě Římané používali levanduli na voňavé lázně a její aroma využívali i v posteli a levandulovou esenci aplikovali na tělo, vlasy i oblečení. No a také ji využívali pro její léčivé vlastnosti, přičemž patřily k prvním objevitelem její zdravotních účinků. V Římě se začala levandule využívat například i na osvěžování oblečení, používali ji při bolestech hlavy, problémech s trávením, ale i při kožních problémech a využívali i její protizánětlivé a hmyz odpuzující účinky.

ZNOVUZROZENÍ V ANGLII

Během středověkých časů se utáhlo pěstování levandule hlavně za zdi klášterů, přičemž jakési znovuzrození této bylinky přišlo až v Anglii za vlády Tudorovců, kdy se například začal nábytek natírat směsí levandule a včelího vosku. Za vlády Anglické královny Alžběty I. se levandule pěstovala ve velkém v blízkosti prádelen, no a údajně ji i samotná královna používala při bolestech hlavy a také prý používala levandulový parfém. Později se tato bylina začala přidávat do mýdel.historie levandule

Používání levandule má bohatou historii

RENESANCE V PRAVÉM SMYSLU SLOVA

V 16. století se ve Francii levandule využívala ve velké míře na boj s různými infekcemi a údajně ji výrobci rukaviček používali na navonění rukaviček, což mělo sloužit jako prevence proti nákaze cholerou. Později, v 17. století se začalo o jejích účincích podrobně psát v různých herbářích a bylinkáři jí věnovali velkou pozornost. Během období velké morové nákazy lidé věřili, že je před mořem může levandule ochránit, a tak se z ní stala drahá komodita.

MILOVALA JI I KRÁLOVNA VIKTORIE

Královna Viktorie vůni levandule údajně zbožňovala a v oblibě ji měli i její dvorní dámy. Ze sušené levandule se vyráběly sáčky, které se používaly do skříní, ale používala se také na mytí stěn a nábytku. Kromě toho našla levandule využití jako repelent, parfém, přidávala se do mýdla a využívala se i jako domácí medicína. Právě během Viktoriánského období v Londýnském předměstí Mitcham začal ve velkém produkovat levandulový olej a anglické výrobky z levandule se staly známé po celém světě.Využití levandule

Využití je různé

OBLÍBENÁ I V MODERNÍ ÉŘE

Rostlinka s charakteristickými fialovými kvítky se oblibě těší dodnes. Jeden ze zakladatelů moderní aromaterapie Rene Gattefosse prokázal, že levandule je skutečně léčivá a protizánětlivá. Během práce v laboratoři se popálil na hlavě a na popáleniny používal pouze olej z levandule. Rána se mu rychle zahojila, nevznikla žádná infekce a dokonce mu ani nezůstaly jizvy. A tak našla levandule své využití i během první světové války, kdy ji používali na léčivé obklady na rány vojáků.

Dnes se levandule využívá hlavně při problémech s nespavostí, depresemi, úzkostmi a stresem. Také se používá při bolestech hlavy, únavě a vyčerpání. K tomu, jaké různé má levandule využití se však v našem článku ještě dostaneme.

DRUHY LEVANDULE

Z historie přejděme trošku k botanice a podívejme se na levanduli z trošku odbornějšího pohledu. Levandule je rod rostlin, které patří do čeledi Hluchavkovitých, přičemž u nás se nejčastěji setkáte s druhem Lavandula Angustifolia, tedy s levandulí lékařskou. Druhů je několik desítek, přičemž ne každá z nich má typické fialové květy, ale najdete i růžové či bílé levandule. Co se týče vzrůstu, jde o polokríky, které jsou vysoké 40 až 70 cm. Pojďme se detailněji podívat na nejčastěji se vyskytující druhy této voňavé bylinky.

LAVANDULA ANGUSTIFOLIA (LEVANDULE ÚZKOLISTÁ)

Známá je také jako levandule lékařská či Anglická, ačkoli její domovem je Středomoří. Barva květů je různá – mohou být tmavomodré, fialové, purpurové, i růžové či bílé. Její vůně je velmi pronikavá a s oblibou si ji lidé vysazují do květinových i bylinkových záhonů. Má dekorační funkci, ale zároveň odpuzuje hmyz a má své využití i na různé zdravotní problémy.levandule lékařská

levandule lékařská

LAVANDULA DANTE (FRANCOUZSKÁ LEVANDULE)

Přestože se tento druh levandule nazývá Francouzská, svůj původ má ve Španělsku. Její listy jsou šedozelené a mají vroubkované okraje. Její vůně ve srovnání s levandulí lékařskou není tak výrazná, a tak se využívá více než okrasná rostlina.Francouzská levandule

Francouzská levandule

LAVANDULA STOECHAS (ŠPANĚLSKÁ LEVANDULE)

Tento typ levandule je také spíše vhodný pro okrasné využití, přičemž výrazně voňavé květy jsou uloženy na vrcholu stonku a připomínají ananas.

španělská levandule

VYUŽITÍ LEVANDULE

Léčivou rostlinu, která má takové široké využití a těší se takové velké oblibě jako právě levandule, bychom asi hledali jen těžko. Můžete ji totiž využít v kuchyni, ale i pro farmaceutické účely, případně ji můžete použít k provonění šatníku či skříně. 

LEVANDULE V KUCHYNI

Sladká a příjemná vůně dělá z levandule oblíbenou kuchyňskou bylinku, která je vhodná například na ozvláštnění omáček, salátů, ale i těstovin, dresinků, ale především se výborné hodí k různým dezertům.  Vysušené květy levandule jsou také vhodné i jako dekorace zákusků a dortíků, no a výborně ladí s čokoládovými dezerty. Zajímavé je použití květů levandule na okořenění sklenice se šampaňským.levandulový dezert

Levandule se výborně hodí k sladkým dezertům

Levandulový cukr

Zajímavým tipem je výroba levandulového cukru. Postup spočívá v tom, že květy levandule dáte na 2 týdny do nádoby s cukrem. Během této doby se z ní uvolní esenciální oleje a aromata, které cukr nádherně provoní.levandulový čaj

Levandulový čaj se postará o klidný spánek

Levandulový čaj

Levandulový čaj je chutný a voňavý a navíc má zklidňující účinky. 1 lžičku sušené či čerstvé levandule zalijte horkou vodou a louhujte 10 minut. Pomůže i při bolestech hlavy či bolestivé menstruaci.

Levandulový sirup

Na výrobu levandulového sirupu budete potřebovat 500 g větviček, které opláchnete a dáte do hrnce s asi litrem vody. Následně přidejte 3 celé skořice a stejný počet pokrájených citronů. Přiveďte k varu a vařte asi 15 minut. Následně nechte louhovat 24 hodin a potom sceďte. Přidejte za stálého míchání kilo třtinového cukru a vařte do požadované hustoty. Připraven sirup nalijte do umytých skleněných lahví. Můžete jej použít na ochucení dezertů i čaje.

FARMACEUTICKÉ VYUŽITÍ

Nejvhodnější jsou pro farmaceutické použití květy, které nasbíráte od poloviny června do srpna. Z jednotlivých rostlin prsty stáhněte pupeny kvítků, ale můžete také odstřihnout celé kvetonosné stopky i nať. Vhodný je poměr květů a natě 5:1. Pokud si chcete levanduli nasušit, ideální je teplota 35 stupňů.

Vysušenou levanduli můžete využít různé:

 • čaj / zápar – 1,5 g sušené levandule zalijte horkou vodou a louhujte 5 až 10 minut
 • zápar na venkovní použití – 12 g květu zalijte litrem vroucí vody a přidejte do uklidňujícího koupele, který pomůže proti stresu i revmatu
 • inhalace – zápar připravíte stejně, jako při venkovním použití. Napařování pomůže při chřipce, angíně i zánětu průdušek.
 • odvar na kloktání při problémech v ústní dutině – připravte si silný výluh tak, že 3 g sušené levandule zalijete horkou vodou a budete louhovat 5 až 10 minut

Levandulový olej si můžete vyrobit i doma

Levandulový olej má velmi široké využití a lze jej použít například při revmatismu, ale i vykloubeninách, vymknutí či úrazech, ale i natržených svalech, zánětech nervů, ale i při migréně a bolestech hlavy, či na uvolnění po náročném a stresujícím dni.

Pokud si chcete levandulový olej vyrobit doma, máme pro vás jednoduchý tip, jak na to:

Sušené květiny levandule dejte do uzavíratelného skleněného poháru a zalijte je olivovým nebo jiným neutrálním olejem. Protřepejte a položte pohár na slunné místo, kde ho necháte alespoň 6 týdnů. Pak už jen přeceďte přes gázu a levandulový olej je připraven k použití. (zdroj)

Z levandule se vyrábějí i různé tinktury na vnější a vnitřní použití a velmi oblíbený je i esenciální olej, který se může aplikovat přímo na pokožku a výborně působí při bolestech hlavy. Samozřejmě, využívá se i v rámci aromaterapie.

DALŠÍ VYUŽITÍ

Jak jsme již zmínili vícekrát, levandule je výborným odpuzovačem hmyzu. Pokud nechcete, aby se do vašeho šatníku dostaly moly, doporučujeme do něj pověsit si sáček se sušenou levandulí.

Vhodné je také potřít si zápěstí a krk čistým esenciálním olejem z levandule během pobytu v přírodě. Vyhnete se tak obtížnému hmyzu. Sáček se sušenou levandulí si také můžete uložit pod polštář, bude se vám lépe usínat.

ÚČINKY LEVANDULE

Tato léčivá rostlina obsahuje třísloviny, silice a terpeny a má využití při mnoha zdravotních potížích, ale stejně dobře se využívá i pro kosmetické účely. Podívejme se tedy, při jakých zdravotních problémech můžete sáhnout po levanduli a na co všechno příznivě ovlivňuje:

 • na uklidnění
 • při migréně
 • bolestech hlavy
 • snižuje pocit úzkosti, nervozity, napětí
 • při depresi
 • podpůrná léčba při angíně i chřipce
 • podporuje hojení popálenin
 • pomáhá při ekzémech, vyrážkách, lupénce
 • na masáže
 • má protizánětlivé účinky
 • regeneruje pokožku i po spálení sluncem
 • zmírňuje alergické reakce
 • podpůrná léčba při nespavosti
 • podporuje trávení
 • při plynatosti, zácpě
 • na problémy v ústní dutině
 • revma, dna
 • regeneruje pleť

Vhodným prostředkem k odstranění nervozity a napětí je levandulový koupel. Ten pomůže i při nespavosti, ale i kožních onemocněních, ale stejně je vhodný i při revmatismu a dně či bolestech kloubů. Koupel si můžete připravit například ze silného výluhu, ale i z levandulové soli, kterou si snadno vyrobíte doma.

Budete potřebovat pouze hrubozrnnou sůl a čerstvé levandulové květiny. Do skleněné nádoby jejich střídavě navrstvíme a necháte měsíc odstát. Pak můžete používat na příjemný koupel.

Levandule lékařská

Levandule pochází ze západního Středomoří. Je to oblíbená bylinka pro svou dlouhotrvající vůni i po usušení a také pro své léčivé účiny i schopnosti odpuzovat hmyz.

IMG_2003

Pěstování levandule

Je to vytrvalý polokeř dorůstající při kvetení až do výšky 80 cm. Kvete od června do srpna. Vyžaduje sušší a slunné stanoviště. V České republice v teplých místech zplaňuje.

Levanduli lze vypěstovat ze semínek – ideální doba setí je únor až březen. Sejeme do truhlíků a dbáme, aby byl substrát neustále vlhký a teplota alespoň 20 °C. Semínka na substrát jen vysejeme a mírně zatlačíme, ale neposypáváme další hlínou! Semínka klíčí za týden až čtrnáct dní. Jakmile vyrostou alespoň do velikosti 10 cm, můžeme je sázet ven do půdy do vzdálenosti 25-30 cm od sebe. Pokud chceme mít z levandule živý plůtek, můžeme je vysazovat i blíže u sebe.

Levanduli je možné pěstovat také v nádobách v bytě, na balkoně nebo terase, tak jako mnoho dalších bylinek – klikněte zde >>>.

Množení levandule

Existují minimálně dva způsoby jak množit levanduli:

Hřížením – ze 3-4 leté levandule ohneme pár větviček k zemi a přihrneme hlínou tak, aby vrcholky zůstávaly nad povrchem půdy. Provádíme to na podzim po ostříhání květů. Na jaře větvičky odhrabeme. Měly by mít už vytvořené kořínky, tak je ostřihneme od a zasadíme již samostatně.

Řízkováním – pomocí polodřevitých řízků dlouhých 8-10 cm v dubnu – zapíchneme je do půdy asi 5 cm hluboko dbáme na to, aby půda byla neustále vlhká. Do podzimu vytvoří kořínky.

Při pěstování levandule ze semínek nebo i při množení řízky či hřížením rostlinky kvetou až v příštím roce po vysazení na záhon.

Stříhání levandule

Aby jsme podpořili bohaté kvetení levandule a docílili pěkného hustého keříku, sestříháváme levanduli již od mladé rostllinky. Levandule se stříhá na jaře nebo už na podzim.

Stříháme levanduli tak, aby na odstřižených místech zůstaly ještě lístečky, nikdy nestříháme do dřeva. Po odkvětu odstraňujeme květní stvoly (srpen).

https://youtube.com/watch?v=CtUSB2Cg8N4%3Ffeature%3Doembed

Použití levandule v kuchyni

Levandulové květy se používají do voňavých džemů a vyrábí se z nich levandulový ocet. Je možné vyrobit si k pečení i levandulový cukr! Několik sušených levandulových květů vložíme přibližně na týden do pískového cukru ve sklenici. Levandule cukru dodá jemnou sladkou vůni. Pokud do cukru vložíme rozmělněné čerstvé květy, levandulová chuť bude výraznější. – Takovýto cukr se používá při pečení a do dezertů.

Levandulová zmrzlina – zkuste! Je velmi lahodná. Přidejte levanduli do čokoládové zmrzliny nebo čokoládové pěny.

Nasekané květy levandule přidáváme do rýže, do jehněčího a králičího masa, můžou být součástí marinád. Dobře se kombinuje s majoránkou, dobromyslí, petrželkou, rozmarýnem, saturejkou a tymiánem.

Účinky levandule

Levandulová silice je po chemické stránce velmi složitá – skládá se z více než 150 látek. Při vtírání do pokožky se velmi rychle vstřebává a v krvi ji lze zjistit již za 5 minut!

310eu

Již od dávných dob byla levandule užívána na podporu trávení, spaní, k uklidnění při úzkoztech a depresích. Pro svou schopnost zlepšit náladu byla levanule považována za antidepresivum.

 • Úzkostné stavy – mnohé studie prokazují, že levandulový olej má tišící a protikřečové účinky a zvyšuje i účinek jiných sedativ. Dokonce bylo zjištěno, že některé vůně, mezi něž patří i vůně levandule, zvyšují určitý druh mozkových vibrací, které jsou spojeny s relaxací. Proto pomáhá při léčbě neklidu a úzkostných stavů.
 • Nespavost – levandulová vůně má srovnatelné účinky jako léky na spaní! Dokonce spánek i více prohlubuje a tím je spánek i kvalitnější. Vyrobte si plátěný polštářek ze sušených levandulových květů!
 • Poranění – levandulový olej má účinky proti mikrobům – má desinfekční účinek na rány a podporuje jejich hojení. Použít lze i levandulový nálev na obklad a omývání.
 • Potíže s trávením – uvolňuje hladké svalstvo trávicího ústrojí, podoruje tvorbu žluči, tím zlepšuje trávení tuků. Působí i proti nadýmání.
 • Repelent proti hmyzu – již naše babičky používaly levanduli na odpuzování molů.

Nálev z levandulových květů

1-3 malé lžičky levandulových květu na jeden šálek vroucí vody. Nechte 10 minut odstát a sceďte. Doporučená denní dávka je 3 šálky denně.

Na co si dát pozor

Když budete užívat levandulovou silici přímo na kůži a všimnete si podráždění nebo vyrážky, přestaňte ji používat. Pokud požijete několik kapek silice – nemělo by se nic stát, ovšem lžička by už je jedovatá, silice jsou koncentrované!

Víte, proč a jak krásná levandule pomáhá léčit tělo i duši?

14.6.2018

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia), jedna z nejkrásnějších a nejvoňavějších bylin vůbec, pomáhá léčit tělo i duši. Víte proč a jak? My vám to prozradíme a ještě přidáme recept na domácí levandulový olej! S touhle léčivkou se u nás ve volné přírodě jen tak nesetkáte, tak si ji musíte vypěstovat. Kromě toho, že vás bude těšit celé léto svou voňavou krásou, budete mít na dosah ruky skvělou léčivou bylinku.

Rozhodli jste se, že bez vlastní levandule už nikdy nebudete? Tak neváhejte a pusťte se do jejího pěstování na zahradě na záhonu nebo v nádobách na balkoně.

Levandule lékařská: jak se pěstuje

Mýdlová koule s levandulí: Voňavá dekorace do koupelnyČÍST ČLÁNEK

Vytrvalý polokeř 30 až 60 cm vysoký se silně rozvětveným stonkem pochází z východního Středomoří. Potřebuje slunné stanoviště a lehčí, nejlépe písčitou, propustnou půdu a dobré odvodnění. Levanduli se daří na vápenitých půdách, chcete-li tedy rostlinkám dopřát něco navíc, přihnojte je vápenatými hnojivy. Pokud hnojení vynecháte, rostliny si poradí samy. Mladé levandule zalévejte pravidelně, starším přiměřená zálivka prospěje, ale obejdou se bez ní. Levandule je potřeba pravidelně sestřihávat, a platí to i pro mladé rostlinky. Poprvé rostliny zastřihněte na jaře, podruhé po odkvětu, to je zhruba začátkem srpna. Po odkvětu rostlinku o jednu třetinu zkraťte, aby se dále rozrůstala. Levandule vždy zastřihujte tak, aby na odstřižených místech zůstaly ještě lístečky, nikdy ne do dřeva. Odstřižené části můžete použít jako řízky nebo větší trsy můžete množit dělením. První dva roky roste levandule dost pomalu, pěkných a košatých rostlin se dočkáte čtvrtým rokem.

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia): rostliny na záhoně je potřeba pravidelně sestřihávat
Levandule lékařská (Lavandula angustifolia): rostliny na záhoně je potřeba pravidelně sestřihávat (Zdroj: istock.com)

Levandule lékařská: kdy a jak se sbírá a suší 

Sbírají a používají se především květy (ale stejně aromatické jsou i listy), které rozkvétají v červnu až červenci. Nejvhodnější doba pro jejich sběr je za suchého slunečného počasí, kdy ale ještě nejsou všechna poupata plně rozvinutá. Na domácí sušení řežte nebo stříhejte celou nať s delšími stonky po svazcích. Vyvázané svazečky sušte zavěšené na suchém teplém místě. Usušenou levanduli si dejte do skříně, kde účinně ochrání oděvy proti molům. Správně usušené levandulové květy jsou jasně fialovomodré, příjemně kořenně voní a nahořkle chutnají.

Levandule lékařská: nejvhodnější doba pro sběr je za suchého slunečného počasí
Levandule lékařská: nejvhodnější doba pro sběr je za suchého slunečného počasí (Zdroj: istock.com)

Levandule lékařská: proč a jak pomáhá léčit

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) obsahuje mj. silice, kumariny, flavonoidy a kyselinu rozmarýnovou, která je známá pro své protizánětlivé, protivirové a antiseptické účinky. Má také vysoký obsah tříslovin a terpenů, které působí antibakteriálně. Levandule má také mírně sedativní účinek, proto ji můžete vyzkoušet při nespavosti, nervozitě, splínu i stresu – klasikou je levandulový polštářek pro lepší spánek, kdy stačí malý polštář naplnit sušenou levandulí a dát do postele. Vlažný levandulový nálev zmírňuje svalové křeče a příznivě působí při revmatických onemocněních. Pomáhá při bolestivé menstruaci a bolestech hlavy, nechutenství a podrážděném žaludku. Zevně se levandule využívá při revmatických potížích a dně, pro zlepšení prokrvení, urychluje hojení ran a zabraňuje tvorbě jizev, blahodárně působí na nejrůznější kožní problémy a v neposlední dokáže ulevit od svědivých štípanců a kousanců od hmyzu. Na přípravu nálevu potřebujete 2 lžičky sušených nebo 3 lžičky čerstvých levandulových květů, které zalijte 250–300 ml vroucí vody. Nechte 5–7 minut vyluhovat. Pak sceďte a vlažný popíjejte po doušcích třikrát denně po jídle. Na koupele nebo obklady udělejte nálev z 6–8 lžic levandule a 1 litru vody, postup je stejný.

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia): vlažný levandulový nálev mj. zmírňuje svalové křeče
Levandule lékařská (Lavandula angustifolia): vlažný levandulový nálev mj. zmírňuje svalové křeče (Zdroj: istock.com)

Prima tip: domácí levandulový olej

Snítky rozkvetlé levandule (nebo sušené květy) vložte do sklenice a zalijte teplým olivovým olejem (musí být celé ponořené), uzavřete a dejte na chladné a tmavé místo. Nechte zhruba 4 týdny stát, každý den dobře protřepejte. Po měsíci sklenici otevřete, sceďte a levanduli ještě do oleje důkladně vymačkejte. Uskladněte v uzavíratelné skleněné lahvičce na tmavém a chladném místě. Léčivý levandulový olej regeneruje pokožku po opalování, uklidňuje svalové a nervové napětí. Pomáhá hojit popáleniny a drobná poranění. Má protizánětlivé účinky a používá se i při léčbě ekzémů a plísní. 

Levandule – její druhy a účinky na naše zdraví + TIPY na její využití

Petra Lyžičiarová Téma 11. března 2020 0

 • Domů / Zahrada / Květiny / Levandule – její druhy a účinky na naše zdraví + TIPY na její využití

Levandule patří k bezpochyby k nejoblíbenějším bylinkám. Má svou charakteristickou vůni a kromě toho, že vám zkrášlí vaši zahrádku, pokud si nasadíte levanduli lékařskou, pomůže vám s více zdravotními problémy.

Pokud vás tato rostlinka zajímá a chcete se dozvědět více o tom, jaké druhy vlastně existují, a jaké má účinky a využití, přečtěte si náš článek. Najdete v něm i skvělé tipy na levandulové recepty.

Levandule – navigace v článku

Levandule

KDE SE VZALA LEVANDULE?

Levandule provází lidstvo již několik tisíc let a využívali ji již staří Egypťané, kteří používali tuto rostlinku nejen v kosmetice a při výrobě parfémů, ale i při balzamování mrtvých. Původ má v oblasti Středomoří, Středního Východu a Indie. Hojně ji používali i staří Řekové a ti ji nazývali Nardus podle syrského města Naarda. Zajímavostí je, že právě v Řecku patřila k posvátným bylinám.

LEVANDULE V ŘÍMĚ

Název, jakým je tato rostlinka dnes nazývána – tedy levandule, pochází z latinského slova lavare, což znamená mýt se. Právě Římané používali levanduli na voňavé lázně a její aroma využívali i v posteli a levandulovou esenci aplikovali na tělo, vlasy i oblečení. No a také ji využívali pro její léčivé vlastnosti, přičemž patřily k prvním objevitelem její zdravotních účinků. V Římě se začala levandule využívat například i na osvěžování oblečení, používali ji při bolestech hlavy, problémech s trávením, ale i při kožních problémech a využívali i její protizánětlivé a hmyz odpuzující účinky.

ZNOVUZROZENÍ V ANGLII

Během středověkých časů se utáhlo pěstování levandule hlavně za zdi klášterů, přičemž jakési znovuzrození této bylinky přišlo až v Anglii za vlády Tudorovců, kdy se například začal nábytek natírat směsí levandule a včelího vosku. Za vlády Anglické královny Alžběty I. se levandule pěstovala ve velkém v blízkosti prádelen, no a údajně ji i samotná královna používala při bolestech hlavy a také prý používala levandulový parfém. Později se tato bylina začala přidávat do mýdel.historie levandule

Používání levandule má bohatou historii

RENESANCE V PRAVÉM SMYSLU SLOVA

V 16. století se ve Francii levandule využívala ve velké míře na boj s různými infekcemi a údajně ji výrobci rukaviček používali na navonění rukaviček, což mělo sloužit jako prevence proti nákaze cholerou. Později, v 17. století se začalo o jejích účincích podrobně psát v různých herbářích a bylinkáři jí věnovali velkou pozornost. Během období velké morové nákazy lidé věřili, že je před mořem může levandule ochránit, a tak se z ní stala drahá komodita.

MILOVALA JI I KRÁLOVNA VIKTORIE

Královna Viktorie vůni levandule údajně zbožňovala a v oblibě ji měli i její dvorní dámy. Ze sušené levandule se vyráběly sáčky, které se používaly do skříní, ale používala se také na mytí stěn a nábytku. Kromě toho našla levandule využití jako repelent, parfém, přidávala se do mýdla a využívala se i jako domácí medicína. Právě během Viktoriánského období v Londýnském předměstí Mitcham začal ve velkém produkovat levandulový olej a anglické výrobky z levandule se staly známé po celém světě.Využití levandule

Využití je různé

OBLÍBENÁ I V MODERNÍ ÉŘE

Rostlinka s charakteristickými fialovými kvítky se oblibě těší dodnes. Jeden ze zakladatelů moderní aromaterapie Rene Gattefosse prokázal, že levandule je skutečně léčivá a protizánětlivá. Během práce v laboratoři se popálil na hlavě a na popáleniny používal pouze olej z levandule. Rána se mu rychle zahojila, nevznikla žádná infekce a dokonce mu ani nezůstaly jizvy. A tak našla levandule své využití i během první světové války, kdy ji používali na léčivé obklady na rány vojáků.

Dnes se levandule využívá hlavně při problémech s nespavostí, depresemi, úzkostmi a stresem. Také se používá při bolestech hlavy, únavě a vyčerpání. K tomu, jaké různé má levandule využití se však v našem článku ještě dostaneme.

DRUHY LEVANDULE

Z historie přejděme trošku k botanice a podívejme se na levanduli z trošku odbornějšího pohledu. Levandule je rod rostlin, které patří do čeledi Hluchavkovitých, přičemž u nás se nejčastěji setkáte s druhem Lavandula Angustifolia, tedy s levandulí lékařskou. Druhů je několik desítek, přičemž ne každá z nich má typické fialové květy, ale najdete i růžové či bílé levandule. Co se týče vzrůstu, jde o polokríky, které jsou vysoké 40 až 70 cm. Pojďme se detailněji podívat na nejčastěji se vyskytující druhy této voňavé bylinky.

LAVANDULA ANGUSTIFOLIA (LEVANDULE ÚZKOLISTÁ)

Známá je také jako levandule lékařská či Anglická, ačkoli její domovem je Středomoří. Barva květů je různá – mohou být tmavomodré, fialové, purpurové, i růžové či bílé. Její vůně je velmi pronikavá a s oblibou si ji lidé vysazují do květinových i bylinkových záhonů. Má dekorační funkci, ale zároveň odpuzuje hmyz a má své využití i na různé zdravotní problémy.levandule lékařská

levandule lékařská

LAVANDULA DANTE (FRANCOUZSKÁ LEVANDULE)

Přestože se tento druh levandule nazývá Francouzská, svůj původ má ve Španělsku. Její listy jsou šedozelené a mají vroubkované okraje. Její vůně ve srovnání s levandulí lékařskou není tak výrazná, a tak se využívá více než okrasná rostlina.Francouzská levandule

Francouzská levandule

LAVANDULA STOECHAS (ŠPANĚLSKÁ LEVANDULE)

Tento typ levandule je také spíše vhodný pro okrasné využití, přičemž výrazně voňavé květy jsou uloženy na vrcholu stonku a připomínají ananas.

španělská levandule

VYUŽITÍ LEVANDULE

Léčivou rostlinu, která má takové široké využití a těší se takové velké oblibě jako právě levandule, bychom asi hledali jen těžko. Můžete ji totiž využít v kuchyni, ale i pro farmaceutické účely, případně ji můžete použít k provonění šatníku či skříně. 

LEVANDULE V KUCHYNI

Sladká a příjemná vůně dělá z levandule oblíbenou kuchyňskou bylinku, která je vhodná například na ozvláštnění omáček, salátů, ale i těstovin, dresinků, ale především se výborné hodí k různým dezertům.  Vysušené květy levandule jsou také vhodné i jako dekorace zákusků a dortíků, no a výborně ladí s čokoládovými dezerty. Zajímavé je použití květů levandule na okořenění sklenice se šampaňským.levandulový dezert

Levandule se výborně hodí k sladkým dezertům

Levandulový cukr

Zajímavým tipem je výroba levandulového cukru. Postup spočívá v tom, že květy levandule dáte na 2 týdny do nádoby s cukrem. Během této doby se z ní uvolní esenciální oleje a aromata, které cukr nádherně provoní.levandulový čaj

Levandulový čaj se postará o klidný spánek

Levandulový čaj

Levandulový čaj je chutný a voňavý a navíc má zklidňující účinky. 1 lžičku sušené či čerstvé levandule zalijte horkou vodou a louhujte 10 minut. Pomůže i při bolestech hlavy či bolestivé menstruaci.

Levandulový sirup

Na výrobu levandulového sirupu budete potřebovat 500 g větviček, které opláchnete a dáte do hrnce s asi litrem vody. Následně přidejte 3 celé skořice a stejný počet pokrájených citronů. Přiveďte k varu a vařte asi 15 minut. Následně nechte louhovat 24 hodin a potom sceďte. Přidejte za stálého míchání kilo třtinového cukru a vařte do požadované hustoty. Připraven sirup nalijte do umytých skleněných lahví. Můžete jej použít na ochucení dezertů i čaje.

FARMACEUTICKÉ VYUŽITÍ

Nejvhodnější jsou pro farmaceutické použití květy, které nasbíráte od poloviny června do srpna. Z jednotlivých rostlin prsty stáhněte pupeny kvítků, ale můžete také odstřihnout celé kvetonosné stopky i nať. Vhodný je poměr květů a natě 5:1. Pokud si chcete levanduli nasušit, ideální je teplota 35 stupňů.

Vysušenou levanduli můžete využít různé:

 • čaj / zápar – 1,5 g sušené levandule zalijte horkou vodou a louhujte 5 až 10 minut
 • zápar na venkovní použití – 12 g květu zalijte litrem vroucí vody a přidejte do uklidňujícího koupele, který pomůže proti stresu i revmatu
 • inhalace – zápar připravíte stejně, jako při venkovním použití. Napařování pomůže při chřipce, angíně i zánětu průdušek.
 • odvar na kloktání při problémech v ústní dutině – připravte si silný výluh tak, že 3 g sušené levandule zalijete horkou vodou a budete louhovat 5 až 10 minut

Levandulový olej si můžete vyrobit i doma

Levandulový olej má velmi široké využití a lze jej použít například při revmatismu, ale i vykloubeninách, vymknutí či úrazech, ale i natržených svalech, zánětech nervů, ale i při migréně a bolestech hlavy, či na uvolnění po náročném a stresujícím dni.

Pokud si chcete levandulový olej vyrobit doma, máme pro vás jednoduchý tip, jak na to:

Sušené květiny levandule dejte do uzavíratelného skleněného poháru a zalijte je olivovým nebo jiným neutrálním olejem. Protřepejte a položte pohár na slunné místo, kde ho necháte alespoň 6 týdnů. Pak už jen přeceďte přes gázu a levandulový olej je připraven k použití. (zdroj)

Z levandule se vyrábějí i různé tinktury na vnější a vnitřní použití a velmi oblíbený je i esenciální olej, který se může aplikovat přímo na pokožku a výborně působí při bolestech hlavy. Samozřejmě, využívá se i v rámci aromaterapie.

DALŠÍ VYUŽITÍ

Jak jsme již zmínili vícekrát, levandule je výborným odpuzovačem hmyzu. Pokud nechcete, aby se do vašeho šatníku dostaly moly, doporučujeme do něj pověsit si sáček se sušenou levandulí.

Vhodné je také potřít si zápěstí a krk čistým esenciálním olejem z levandule během pobytu v přírodě. Vyhnete se tak obtížnému hmyzu. Sáček se sušenou levandulí si také můžete uložit pod polštář, bude se vám lépe usínat.

ÚČINKY LEVANDULE

Tato léčivá rostlina obsahuje třísloviny, silice a terpeny a má využití při mnoha zdravotních potížích, ale stejně dobře se využívá i pro kosmetické účely. Podívejme se tedy, při jakých zdravotních problémech můžete sáhnout po levanduli a na co všechno příznivě ovlivňuje:

 • na uklidnění
 • při migréně
 • bolestech hlavy
 • snižuje pocit úzkosti, nervozity, napětí
 • při depresi
 • podpůrná léčba při angíně i chřipce
 • podporuje hojení popálenin
 • pomáhá při ekzémech, vyrážkách, lupénce
 • na masáže
 • má protizánětlivé účinky
 • regeneruje pokožku i po spálení sluncem
 • zmírňuje alergické reakce
 • podpůrná léčba při nespavosti
 • podporuje trávení
 • při plynatosti, zácpě
 • na problémy v ústní dutině
 • revma, dna
 • regeneruje pleť

Vhodným prostředkem k odstranění nervozity a napětí je levandulový koupel. Ten pomůže i při nespavosti, ale i kožních onemocněních, ale stejně je vhodný i při revmatismu a dně či bolestech kloubů. Koupel si můžete připravit například ze silného výluhu, ale i z levandulové soli, kterou si snadno vyrobíte doma.

Budete potřebovat pouze hrubozrnnou sůl a čerstvé levandulové květiny. Do skleněné nádoby jejich střídavě navrstvíme a necháte měsíc odstát. Pak můžete používat na příjemný koupel.

Výsledek obrázku pro Druhy levandule

Výsledek obrázku pro Druhy levandule

Výsledek obrázku pro Druhy levandule

Výsledek obrázku pro Druhy levandule

Výsledek obrázku pro Druhy levandule

Výsledek obrázku pro Druhy levandule

Zobrazit všeLevandule – její druhy a účinky na naše zdraví + TIPY na její využití

 • Lavandula Angustifolia (levandule úzkolistá)
 • Lavandula Dante (Francouzská levandule)
 • Lavandula Stoechas (Španělská levandule)

Levandule: Druhy, pěstování, množení a využití

Levandule

5/5(2votes)

Nenápadná rostlina s fialovomodrými kvítky, kterou pro její léčivé účinky s oblibou sbírali a pěstovali už naši předkové.

Své místo má nejen na louce a v zahradě, ale i v kuchyni, lékařství či kosmetice.

Řeč je o levanduli lékařské (Lavandula angustifolia Mill.) – “Šedé myšce” mezi rostlinami, kterou se vyplatí pěstovat tak pro krásu a potěšení, tak pro užitek.

Levandule je vytrvalý, příjemně aromatický a velmi rozvětvený polokeř.

Pokud se ptáte kdy levandule kvete, máme odpověď.

Levandule kvete od června do srpna.

Dorůstá výšky většinou 40 až 70 cm. Pochází z jižní Evropy. Můžeme ji najít například v Řecku, Dalmácii, Španělsku či ve Francii.

Rod má mnoho druhů a kultivarů, které se od sebe odlišují vzhledem i barvou květů. Je to teplomilná rostlina, proto se jí daří pouze na slunných stanovištích chráněných před severními větry.

Během tuhé zimy je třeba ji zakrýt, aby jí nezamrzly kořeny. Libuje lehčí, dobře propustnou humózní půdu.

Obsah článku [Skrýt obsah]

Výsev levandule

Levandulové semeno vyséváme v únoru až v březnu do bedniček naplněných pařeništních zeminou, navrch nasypeme písek a jemně přitlačíme.

Dáme je do skleníku s teplotou 17 až 20 °C a podle potřeby zavlažujeme. Když rostlinky vyklíčí, přesadíme je do rašelino zeminových balíčků tak, aby se dobře zakořenily.

V tomto období jsou mladé rostliny citlivé na mráz. V druhé polovině dubna je začneme přes den postupně otužovat. Pár dní před výsadbou je necháme venku i přes noc.

Do půdy je vysazujeme po patnáctém květnu. Ve velmi teplých a slunných oblastech můžeme vyzkoušet setbu přímo na stanoviště.

Nešlechtěné druhy vyséváme koncem léta nebo na podzim. Semena vyklíčí přibližně o čtrnáct až třicet dní a klíčivost si udrží dva až tři roky.

Množení levandule probíhá na podzim nebo na jaře můžeme rostlinu množit pomocí stonkových řízků (dlouhých deset až dvacet centimetrů) nebo dělením a zasypání.

Odřezky z jednoletých výhonků by měli mít délku čtyři až šest centimetrů. Jelikož musí mít část starého dřeva, seřízneme jejich těsně pod listem.

Odřezané stonky zapíchneme v pařeništi do jemné zeminy smíchané s pískem ve vzdálenosti 5 × 5 cm. Zaléváme je jen mírně.

O patnáct až dvacet dní se začnou zakořeňovat.

Péče je třeba věnovat i půdě, kterou na podzim hluboce zryjeme spolu s dobře proleželou kompostem. Před výsadbou ji mírně přihnojíme NPK.

Rostliny bychom měli hnojit před okopáváním každý rok na jaře, čtyřleté přihnojujeme kompostem.

Levandule

Ochrana proti škůdcům

Na rostlinách levandule se škůdci vyskytnou zřídka. Mohou je však napadnout housenky nebo houba Septoria levadulae. Tehdy je nutné hned aplikovat vhodné postřiky. Ještě předtím květiny ostříháme.

Se sběrem počkáme, až uplyne ochranná lhůta po chemickém ošetření.

Použití levandule

Farmaceutické účely

Pro farmaceutické účely sbíráme květy levandule od poloviny června až do srpna. Z jednotlivých rostlin prsty stáhneme ne zcela rozkvetlé květiny, můžeme odstřihnout i celé květonosné bezlisté stopky, případně i nať.

Sběr lze dělat vícekrát, protože květy se rozvíjejí postupně. Ideální teplota na sušení je do 35 °C. Správný poměr květů a natě je pět ku jedné.

Usušený květ aromaticky voní a má hořkou chuť.

Jak fytofarmakum levanduli řadíme do skupiny sedativ a derivancií. Zápar z květů připravíme z 1,5 g sušených květů, Macerujte pět až deset minut (čajová lžička je 0,8 g).

Účinnost květů lze srovnat s natí meduňky. Pro venkovní použití se dělá zápar z 12 g květů na litr vroucí vody, který se přidává do koupele jako antirevmatikum, na zklidnění, proti únavě a depresi.

Inhalace urychlují léčení katarů průdušek, chřipky, angíny a bronchitidy. Silný odvar nebo tinktura jsou dobré jako kloktadlo, čistí drobné vřídky v dutině ústní, uvolňují koktání a ochrnutí jazyka.

Velmi se cení levandulový olej (čerstvě posekané květy se macerují šest až osm týdnů v olivovém oleji), který se vtírá do pokožky na bolavá místa.

Pomáhá při revmatismu, po úrazech, při vykloubeninách, natržených svalech, zánětech nervů, migréně a může se užívat i v teplém čaji (deset kapek na lžičce).

Při nevhodné kombinaci s jinými léky může mít nežádoucí účinky, jako jsou například zácpa, euforie, kašel, nevolnost, zvracení, zúžení zornic, kožní záněty.

Interakce – spolupůsobení se zjistilo i při současné aplikaci narkotik, sedativ, hypnotik, benzodiazepinů či alkoholu.

Přípravky z levandule lékařské by neměly užívat těhotné a kojící ženy, protože silice je relativně toxická. Silice z levandule je oblíbená i v kosmetice.

Jedna kapka na spánky odstraní bolesti hlavy (větší dávky dráždí pokožku). Pomáhá i při celulitidě (ztvrdnutí kůže podkožního vaziva).

Kuchyně

V kuchyni má levandule také své místo. Květiny aromatizovány džemy či cukr. Připravuje se z nich i levandulový ocet, který se přidává do salátů a omáček.

Šatník

Kromě toho levandule svou vůní osvěží váš šatník a účinně ochrání prádlo proti molům. Levandule v plátěném pytlíku a položená vedle polštáře nebo pod ním vám zaručí klidný spánek.